7 Şubat 2014

Kağıttan Klavye: Paper Keyboard

    Bir ara iPhone 5'in gerçeğiyle alakası olmayan bir konsept tasarımının videosu internete düşmüştü hatırlarsınız. Olayları pek takip etmeyip yalnız bu videoyu izleyerek oltaya düşen onlarca kişi vardı. Videoyu izleyenlerin tartışmasız ki dikkatini en çok çeken laser klavye olmuştu.(Bkz.http://www.youtube.com/watch?v=FcuOiZA5KYs) Videodaki telefon gerçek hayatta olmadığından bu özellik de gerçek hayata taşınamamıştı.

    Derken Celluon isimli firma bu laser klavyeyi gerçeğe dönüştüren ürünler yapmaya başladı.
(Bkz.Son ürünleri prodigy şöyle bir şey: http://vimeo.com/75620746) Ancak 149$'lık yurtdışı fiyatıyla tuzlu bir ürün olduğundan kullanıcılar olarak böyle bir cihaza bu kadar para vermek zor olabilir.Daha ekonomik bir yol yok mu derseniz,


    App Store'da Paper Keyboard isimli bir uygulama kağıda basılmış özel klavyeyi telefonda kullanabileceğini iddia etti. İddiasında da başarılı oldu ki şu ana kadar bir çok güzel yorum aldı.

O zaman bize de güzel bir incelemek düşer.

    Uygulama nedir, ne değildir diyerekten mini bir video hazırladım. İzleyelim:
Hadi başlayalım !

    Öncelikle şuradan yazdıracağımız kağıda ulaşıyoruz. Yazdırmadan önce seçeneklerde gerçek boyut( veya %100 scale) seçili olduğuna emin olun. Çıktısını aldığınız kağıdı düz bir zemine koyup telefonu kağıtta sol üstteki işaretli yere bırakın.

Uygulamayı açınca karşımıza böyle bir main menu geliyor:

    Play sekmesinde kağıttan klavyemizi kullanarak tek kişiyle ve birden fazla kişiyle oynayabileceğimiz minik oyunlar mevcut. Üstteki çektiğim videoda da görebilirsiniz.
    Chat sekmesinde ilk girdiğimizde kötü bir sürpriz bizi bekliyor. Uygulama free kulanıcılara chat sekmesindeki özellikleri vermiyor. Bu özellikler için 5.49 Liracık ödemeniz gerekiyor. Peki, ne var bu paralı chat sekmesinde derseniz,  şu anlık Facebook chat, Google talk üzerinde klavyeyi kullanma ya da serbestçe yazıp mail olarak gönderme/kopyalama var. Anlayacağınız uygulamının fayda sağladığı alanlar şimdilik biraz kısıtlı. Bu kısıtlamanın en büyük sebebi sanıyorum Apple'ın klavyeyi bir iOS eklentisi misali uygulama dışında erişim için izin vermemesi. Bu nedenle kağıttan klavyeyi sadece uygulamanın içindeyken kullanabiliyoruz. Yakında Facebook chat gibi bir de Whatsapp'i uygulamaya entegre edebilirlerse(ya da whatsapp ve benzeri uygulamaların yapımcılarıyla anlaşıp ortaklaşa bir şeyler yapabilirseler) gerçekten hoş olur bak.

    Oyunlarda yapacağınız minimum 5000 puandan(kolay iş) sonra Typing Test sekmesi de kullanımınıza açılıyor. Burada verilen cümleyi doğru ve hatasız bir şekilde yazmaya çalışarak kağıttan klavyeye uyumunuzu arttırabilirsiniz. Bu da yukarıdaki videonun başında mevcut.

    Nasıl oluyor da kamera parmakların kağıda dokunduğunu bu kadar iyi algılıyor derseniz, kameranın kağıdı görüş açısına göre görülen minik kutucuklar bu işin sırrını barındırıyor.

Bkz. Bu fotoda kameranın gördüğü şeyi sizin için yakaladım


    Uygulama, klavye ,hareketlerinizi algılamıyor ya da yanlış algılıyorsa size şu önerileri sunuyor:

1. Bastığınız parmağın yanındaki parmakları yukarda tutun ki onları da algılamasın..


2. Kameranız temiz, cillop gibi olsun..


3. Arkadan gelen ışığın kağıttan yansımasına bi şekil engel olun,kağıt parlamasın(olası sorulara karşı söylüyorum: fotoğraftaki gömlekli abi ben değilim)


4. Kağıt, masanın üzerinde dümdüz dursun, işaretli yerlere koyun 1 Liraları 50 kuruşları işe yarasın..


5. Kağıdı katladıysan, buruşturduysan onu çöpe at arkadaşım..Değerlendirme/Yorum:

    Uygulamayı ilk çıktığı haftalardan beridir takip ediyorum, her güncellemede biraz daha iyileşti. Mesela ilk çıktığında kağıttaki m harfine basınca n harfi; n'ye basınca m harfi algılıyordu. Baktım ki artık düzelmiş. İşe yaradığı alanlar kısıtlı olduğundan şimdilik 5.49 Liraya değer mi bilemedim.

     Eğlencelik gibi dursa da ileride gerekli desteği görürse çok işimize yarar bu kağıttan klavye demedi demeyin. Gerçi Apple buna destek vereceğine bu laser klavye olayına destek verir, takar iPhone 6'ya bi tane laser klayve bitirir olayı belli olmaz.

Hayırlısı be gülüm..

App Store Link
Web Sitesi
EkşiSözlük Yorumları


0 yorum:

Yorum Gönder